KİŞİSEL RENK ANALİZİ


Tüm renklerin enerjisi olduğunu biliyoruz. Çünkü hepsi farklı dalga boylarına sahiptirler.

Renkleri doğru kullanırsanız hayatınızı olumlu yönde etkileyecek ama uygun renkleri kullanmazsanız ruhsal durumunuzda olumsuzluklar ortaya çıkacaktır.

Giysilerimiz, çevremizdekilerin bize baktığında bizimle kurduğu ilk iletişim aracıdır. Aslında kıyafetler kişinin, karakterinin birer yansımasıdır diyebiliriz. Giysilerdeki renkler de güveni, otoriteyi, canlılığı ve hayata bakışı anlatır.

İnsan bunları bilinçli düşünmez, beyindeki düşünce kalıpları bizi böyle düşünmeye sevk eder.

Kıyafet seçerken rengin kişinin karakteriyle uyumlu olması çok önemli. Ayrıca rengin tonu da doğru tercih edilirse kıyafetiniz sizinle bütünleşecek ve siz güzel görüneceksiniz. Eğer yanlış renk tonu seçerseniz, bu sefer renk ön planda olacak ve siz değil daha çok kıyafetiniz ilgi görecektir.

Renk analizi, kişinin ten, göz ve saç rengine göre en uyumlu renklerin belirlenmesidir.

Uyumlu renklerin seçiminde formül; ne yüzünüz rengin önüne geçecek ve ne de kıyafetinizin rengi yüzünüzün önüne geçecek. Renkler yüzünüzün renk tonu ile bütünleşmelidir. O zaman doğru rengi kullanmış olursunuz. Bu formül makyaj için de geçerli, saç tonunuzu belirlemede de.

Size Colourfit renk seansından bir örnek aktarmak istiyorum;

Aydınlık bir odada ayna karşısında üzerinize bez başınıza beyaz bir örtü koyarak renk analizi yapılıyor. Kumaş parçaları üzerinize koyularak yüzünüzün renginde bir değişiklik olup olmadığına bakılıyor. Bunun için yüzünüzde makyaj olmaması gerekir. Doğru renk seçildiğinde yüzünüz aydınlanıp parlıyor; yanlış renk kullandığınızda ise yüzünüzde kararma ve gölgelenmeler ortaya çıkıyor. Yüzünüz, giysilerden gelen yansımalardan en çok etkilenen bölge olduğundan renk analizi tamamen yüzünüz ve gözünüze göre yapılıyor. Bu yöntem birbiriyle uyum içerisindeki renkleri temsil etmenin en iyi yolu.

Önce, sıcak-soğuk analizi yapılıyor. Soğuk renkler; yeşil-mavi-mor. Sıcak renkler; sarı-kırmızı ve turuncu.

Ardından mevsim tipiniz belirleniyor (ilkbahar-yaz- sonbahar-kış) . Mevsim tiplerinde nerdeyse her renk bulunuyor. Fakat tonları farklı. Örneğin: kış iseniz beyaz, sonbahar iseniz krem, yaz iseniz kirli beyaz. ve ilkbahar iseniz fildişinin tercih etmek zorundasınız.

Mevsim renklerinin belirlenmesinden sonra, renklerin açık- koyu, net -soft, parlak-mat gruplarına bakılıp size uyumlu ana renk ve kombinasyonlar belirlenerek elinize alışverişlerinizde yardımcı olabilecek bir renk kartelâsı veriliyor.

Örneğin; soğuk yaz grubu ve açık soft renkler çıktınız. Renkleriniz; kırık beyaz, pembe, lila mor, mavi, vizon, gri, yeşil. Takılarınız; beyaz altın, gümüş, platin ve beyaz inci. Saç renginde ise; küllü sarı, siyah-kahve, patlıcan moru renkleri size en uygunu oluyor.

Kendinize uygun renkleri tercih ettiğinizde;

- Sağlıklı bir görünüme kavuşuyorsunuz,

- İş görüşmesinde nasıl ve ne renk giymeniz gerektiğini biliyorsunuz,

- Ciltteki renk değişikliği dengelendiği için leke ve kırışıklıklar belirginsizleşiyor,

- Gözaltı torbalanmaları azalıyor,

- Kendi renkleriniz sizi daha canlı ve enerjik gösteriyor,

- İş hayatında size karsı güven ve saygı duyuluyor,

- Rahat iletişim sağlıyorsunuz,

- Doğru renkler kullanıldığı için, kendinizi huzurlu ve rahat hissediyorsunuz,

- Ve Makyajsız da iyi görünüyorsunuz.

Renklerinizi öğrenmekle özgüveninizi yükseltip insanların sizin hakkınızdaki ilk izlenimlerini olumlu yönde olmasını sağlarsınız. Bu da sizin için her alanda bir artıdır.

#kişisel #renk #analiz

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram