OSMANLI KADINLARININ BAKIM VE GÜZELLİK SIRLARI

Osmanlı döneminin kadınını çözmek demek bu güne kadar gelen geleneksel güzellik anlayışlarını çözmek demektir. Aynı zamanda o dönemin bakım ve güzellik kaynakları ile ilgili bize önemli bilgiler aktarması açısından da oldukça önemlidir.

Osmanlı kadınının gündelik hayattaki sadeliği günümüz kadınının yaşam anlayışıyla önemli farklılıklar arz eder.

Günümüz kadınında daha çok endüstriyel olan kozmetik ürünlerini kullanmazsam olmaz diye bir algı vardır. Oysa geleneksel anlayışta kadınlar, doğal bitkileri kaynatırlar ve bu sulara başka doğal karışımlar ekleyerek kendilerine kremler yaparlarmış.

Osmanlı dönemindeki kadınlar her daim güzel, alımlı ve bakımlı olmayı becermişlerdir. Hiç bir teknoloji, alet ve malzeme olmadan doğanın mucizelerinden faydalanma yollarını bulmuşlar ve bunu diğer nesillere de aktarmışlardır.

Kullandıkları doğal ürünler bizim şimdi kullandığımız kozmetiklerden çok daha fazla etkili olduğu bilinmektedir. Yüzlerine ve vücutlarına sürdükleri krem ve bakım yağları binlerce yıllık Arap, Hint, Osmanlı tıbbı ve İslam kültürünün birikimleriyle hazırlanıyor ve kullanıma sunuluyordu.

Osmanlıda ‘’Harem’’ cariyelerin güzel olmak ve padişahı büyülemek için birbirleri ile yarıştığı ve entrikaların döndüğü yer.

O dönemlerde bakım ilk temizlikten başlarmış; yani hamam kültürü. Hamamda önce vücut iyice keselenerek ölü hücrenin vücuttan arındırılarak taze yeni hücrenin çıkması sağlanırdı.

Sabun temizlikte oldukça önemliydi. Sabunlar eritilerek kişinin zevkine göre farklı kokular, aromatik yağlar ve özel şekilli kalıplarda hazırlanırdı. Kesenin sonunda deriyi yumuşatmak ve rahatlamak için kişiye has hazırlanan yağlarla masaj yapılırdı. Bu yağlar lavanta, biberiye, papatya ve güllerden oluşurdu. Kan dolaşımını arttıran bu özel karışım aynı zamanda, topukları, dirsekleri, kuru ve sertleşmiş bölgeleri yumuşatıp ışıltılı, tazelenmiş saten gibi bir cildi ortaya çıkarıyor ve aynı zamanda vücudu iyice rahatlatıp yatıştırıyordu.

Kadınların saçları o dönemde uzundu ve bakımı çok zor oluyordu. Saçlarını sabunla yıkadıktan sonra yumuşak olması için kili eritip saçlarına sürerlerdi. Bakımlı ve parlak olması için de toz haline getirilmiş kına bitkisini ceviz, sumak ve incir yaprağı ile karıştırıp saçlarına sürüp bekletirlerdi.

Bunun için de ebegümeci ve hatmi yaprağının kaynamış sularından faydalanırlardı.

Osmanlı dönemi kadınının el, ayak ve tırnak bakımına da önem verdiğini görüyoruz. Bunun için gül, susam ve kayısı özlerini zeytinyağı ile seyrelterek özel bir karışım haline getirir ve kullanırdı.

En önemli güzellik sırrı ürünlerinden bir tanesi de gül suyu ve gül yağıdır.

Gülsuyunun etkileri saymakla bitmez. Kanıtı ise o dönemde sarayda bir yılda 88 ton gül kullanılmış olmasıdır.

Saray kadınları yatmadan mutlaka cildini gülsuyu ile temizlerlerdi. Gülsuyunun cildi nemlendirici özelliğinin yanında kırışıkları giderici özelliği de vardır. Ve aynı zamanda gülsuyunun antiseptik özelliği de cilt sağlığı ve estetiği açısından oldukça önemlidir.

Saray kadınları limon suyunu deriyi besleyip gerginleştirme özelliğinden dolayı cilt ve vücutlarında kullanıyorlardı. Dişlerini misvakla yıkıyor, çürükleri önlemek için de bal ve sirke karışımı ile ağızlarını temizliyorlardı.

Gelelim kokuya; parfüm Osmanlı kadını için vazgeçilmez öneme sahipti. Geleneksel anlayışta parfümler alkolsüz hazırlanırdı. Parfümde en çok misk ve amber kokusunu kullanırlardı. Osmanlıda kokuların aynı zamanda tedavi amaçlı olarak kullanıldığı da günümüze gelen bilgiler arasında.

Osmanlı kadını güzel görünmek için dıştan uygulanan bakım kürleri yapardı. Bu kürlerin sağlık ve güzelliğin temeli olduğunu çok iyi biliyorlardı. Dıştan uygulanan malzemeler ne kadar faydalı olsa da içten uygulanan temizlik ve yenilen gıdalar da ciddi öneme sahipti.

Önce vücutlarından toksinleri arındırmak için şifalı sular içerler ve bahar aylarında kanı ve bağırsaklarını temizlemek için kürler yaparlardı. Bunun için adaçayı, civanperçemi ve kekik bitkilerini yoğun olarak kullanırlardı.

Bizler bakım ve güzelliğimiz için sentetik kozmetikler yerine Osmanlı kadınının geleneksel formüllerini önemseyip bunları bizden sonraki nesle aktarmamız bu birikimlerin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Stil Danışmanı Neşe N. Tunç

#osmanlı #bakım #güzellik

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram